| Product Name | Induction Brazing Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Magnetic Induction Heating |
| Cooling System | Water Cooling |
| Power | 15KW |
| Application | Brazing Sliver, Aluminum, Alloy Or Copper |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Stee Or Iron |
| Key Point | Energy Saving |
| Voltage | 340V-430V |
| Power | 100KW |
|---|---|
| Control System | IGBT |
| Frequency | Medium Frequency,10~50KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Power | 160KW |
|---|---|
| Voltage | 380V, 3phase |
| Duty Cylce | 24 Hours Non Stop |
| Warranty | 12 Months |
| Usage | Hardening, Forging, Quenching, Annealing, Melting |
| Weight | Customized |
|---|---|
| Key Words | Induction Heating Machine |
| Control System | IGBT/Touch Screen |
| Power | 15-500KW |
| Material | Carbon Steel/Stainless Steel/Copper/Aluminum |
| Heating Method | Induction Heating |
|---|---|
| Cooling System | Water Cooling |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Control System | IGBT/Touch Screen |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Hand Held Length | 5 Meters |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Work Power | 240V-380V |
| Application | Aluminum Pipe Induction Brazing |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Hand Held Length | 5 Meters |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Work Power | 240V-380V |
| Application | Aluminum Pipe Induction Brazing |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control System | IGBT, DSP Touch Control |
| Frequency | High Frequency, 30-80KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Welding, Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Hand Held Length | 5 Meters |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Work Power | 240V-380V |
| Application | Aluminum Pipe Induction Brazing |