| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Furnace | Auto Dumping |
| Key Point | Energy Saving |
| Voltage | 380V |
| Custom | OEM ODM |
|---|---|
| Frequency | Medium Frequency,High Frequency,Ultra High Frequency,HF |
| Material | Carbon Steel/Stainless Steel/Copper/Aluminum |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Temperature Range | 0-1800℃ |
| Control System | IGBT System |
|---|---|
| Heating Mode | Induction Heating |
| Melting Material | Iron/ Steel/ Copper/ Aluminum/ Stainless Steel |
| Melting Furnace | Crucible |
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Display System | Touch Screen |
|---|---|
| Max. Temperature | 1800℃ |
| Control System | IGBT System |
| Heating Mode | Induction Heating |
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Cooling Mode | Water Cooling |
|---|---|
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
| Melting Furnace | Crucible |
| Melting Material | Iron/ Steel/ Copper/ Aluminum/ Stainless Steel |
| Control System | IGBT System |
| Melting Furnace | Crucible |
|---|---|
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Max. Melting Capacity | 1-1000kg/h |
| Melting Material | Iron/ Steel/ Copper/ Aluminum/ Stainless Steel |
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Power | 120kw |
|---|---|
| Control System | DSP Control System |
| Cooling System | Air Cooling |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Control System | PLC, Touch Screen |
| Power | 15-500KW |
| Temperature Range | 0-1000℃ |
| Voltage | 380V |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Gold, Platinum, Palladium, Sliver |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Power Supply | AC380V/50Hz |
|---|---|
| Quenching Mode | Induction Quenching |
| Quenching Precision | ±0.1mm |
| Quenching Depth | 0-20mm |
| Safety System | Emergency Stop Button |