| Product Name | Induction Heating Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V, 3phase |
| Duty Cylce | 24 Hours Non Stop |
| Warranty | 12 Months |
| Usage | Shrink Fitting, Hardening, Forging, Quenching, Annealing, Melting |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Induced Magnetic Field To Heating |
| Feeding System | Pulling Feeder Machine |
| Forging | Brass, Copper, Steel Forging |
| Feature | Fast Heating,Environmentally Friendly,Energy Saving |
| Product Name | Medium Frequency Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Work Time | Continuous 24 Hours Per Day |
| Applications | Hardening, Forging, Annealing, Quenching, Melting |
| Power | 30KW |
| Product Name | High Frequency Induction Heater |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| HS CODE | 85144000 |
| Heating Material | Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | High Frequency Induction Heater |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| HS CODE | 85144000 |
| Heating Material | Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | High Frequency Induction Heater |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Heating Material | Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | High Frequency Induction Heater |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Heating Material | All Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | High Frequency Induction Heater |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Heating Material | All Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Steel, Iron, Aluminum, Bronze, And Other Precious Metals |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Stee Or Iron |
| Key Point | Energy Saving |
| Voltage | 340V-430V |