| Application | Welding/ Soldering/ Brazing/ Melting |
|---|---|
| Temperature Control | Precise |
| Frequency Range | 5-500KHz |
| Control System | PLC |
| Power Supply | AC |
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
|---|---|
| Power Supply | 220V/380V/415V/440V/480V |
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
| Melting Furnace | Crucible |
| Melting Material | Iron/ Steel/ Copper/ Aluminum/ Stainless Steel |
| Product Name | Medium Frequency Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Work Time | Continuous 24 Hours Per Day |
| Applications | Hardening, Forging, Annealing, Quenching, Melting |
| Power | 250KW |
| Product Name | High Frequency Induction Heater |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| HS CODE | 85144000 |
| Heating Material | Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Power | 100kw |
|---|---|
| Control System | DSP Control System |
| Current | 150A |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Cooling Method | Water Cooling |
|---|---|
| Frequency | 30-80Khz |
| Power | 15-60KW |
| Application | Metal Heating, Hot Forging, Hot Fitting, Smelting,Induction Quenching, Induction Hardening, Induction Annealing |
| Induction Coil | Copper |
| Application | Metal Heating, Hot Forging, Hot Fitting, Smelting,Induction Quenching, Induction Hardening, Induction Annealing |
|---|---|
| Voltage | 220V-380V |
| Induction Coil | Copper |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Frequency | 30-80Khz |
| Melting Material | Iron/ Steel/ Copper/ Aluminum/ Stainless Steel |
|---|---|
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Melting Furnace | Crucible |
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
| Control System | IGBT System |
| Product Name | Induction Hardening Machine |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Power | 100KW |
| Core Components | Circuit Board, Indcution Coil |
| Duty Cycle | 24 Hours, 100% Non-stop |
| Power | 120KW |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Operation Manual | Provided |
| Core Components | Circuit Board |
| Duty Cycle | 100% Hours Non-stop |