| Quenching Precision | ±0.1mm |
|---|---|
| Quenching Hardness | HRC50-60 |
| Quenching Speed | 0-20m/min |
| Power Supply | AC380V/50Hz |
| Control System | DSP+FPGA Full Digital Control |
| Product Name | Induction Annealing Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Power | 160KW |
| Core Components | Circuit Board |
| Duty Cycle | 100% Hours Non-stop |
| Product Name | Induction Annealing Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Power | 160KW |
| Core Components | Circuit Board |
| Duty Cycle | 100% Hours Non-stop |
| Power | 100KW |
|---|---|
| Control System | IGBT, DSP Touch Control |
| Frequency | High Frequency, 30-80KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Induction Annealing Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Power | 160KW |
| Core Components | Circuit Board |
| Duty Cycle | 100% Hours Non-stop |
| Name | Induction Melting Furnace |
|---|---|
| Output Power | 25kw |
| Melting Iron | 8kg |
| Duty Cycle | 100% Full Load |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Control System | IGBT System |
|---|---|
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Power Supply | 220V/380V/415V/440V/480V |
| Melting Furnace | Crucible |
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
| Operation Mode | Manual/Automatic |
|---|---|
| Temperature Control | Precise |
| Cooling System | Air/Water |
| Frequency Range | 5-500KHz |
| Application | Welding/ Soldering/ Brazing/ Melting |
| Melting Furnace | Crucible |
|---|---|
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Control System | IGBT System |
| Max. Melting Capacity | 1-1000kg/h |
| Material | Copper/Aluminum/Stainless Steel |
|---|---|
| Frequency Range | 5-500KHz |
| Power Range | 15-500KW |
| Cooling System | Air/Water |
| Operation Mode | Manual/Automatic |