| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Steel, Iron, Aluminum, Bronze, And Other Precious Metals |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Hardening Machine |
| Net Weight | 900kgs |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Product Name | Induction Brazing Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Magnetic Induction Heating |
| Cooling System | Water Cooling |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Brazing Sliver, Aluminum, Alloy Or Copper |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Gold, Platinum, Palladium, Sliver |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
|---|---|
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Display System | Touch Screen |
| Heating Mode | Induction Heating |
| Product Name | Induction Brazing Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Magnetic Induction Heating |
| Cooling System | Water Cooling |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Brazing Sliver, Aluminum, Alloy Or Copper |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Gold, Platinum, Palladium, Sliver |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Temperature Control Accuracy | ±1℃ |
|---|---|
| Heating Method | Induction Heating |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Voltage | 180-430V |
| Material | All Kinds Of Metals |
| Flunctuating Frequency | 1-2MHz |
|---|---|
| Power Supply | 180V-430V |
| Induction Coil | Customizable |
| Cooling System | Water Cooling |
| Heating Temperature | 0-2000℃ |
| Melting Furnace | Crucible |
|---|---|
| Max. Melting Capacity | 10-1000kg/h |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Control System | IGBT System |