| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Gold, Platinum, Palladium, Sliver |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Max. Melting Capacity | 1-1000kg/h |
|---|---|
| Power Supply | 220V/380V/415V/440V/480V |
| Control System | IGBT System |
| Heating Mode | Induction Heating |
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Quenching Machine |
| Net Weight | 900kgs |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Melting Furnace | Crucible |
|---|---|
| Control System | IGBT System |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Display System | Touch Screen |
| Power Supply | 220V/380V/415V/440V/480V |
| Product Name | Induction Quenching Machine |
|---|---|
| Frequency | 30-80khz |
| Output Power | 120KW |
| Max Input Current | 180A |
| Application | Quenching Gears And Axes |
| Cooling System | Water Cooling |
|---|---|
| Heating Depth | 0-20mm |
| Heating Time | 0-99s |
| Temperature Control | Automatic |
| Induction Coil | Customizable |
| Heating Temperature | 0-2000℃ |
|---|---|
| Power Supply | 180V-430V |
| Flunctuating Frequency | 1-2MHz |
| Heating Speed | 0-10mm/s |
| Cooling System | Water Cooling |
| Heating Speed | 0-10mm/s |
|---|---|
| Material | Stainless Steel, Iron |
| Temperature Control | Automatic |
| Flunctuating Frequency | 1-2MHz |
| Heating Depth | 0-20mm |
| Product Name | Ultra High Frequency Inductor |
|---|---|
| Control System | Digit Touch Screen IGBT |
| Frequency | Ultra High 300-500KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Power | 100KW |
|---|---|
| Control System | IGBT |
| Frequency | Medium Frequency,10~50KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |