| Product Name | Induction Hardening Machine |
|---|---|
| Application | Gear Quenching |
| Power | 100KW |
| Core Components | Circuit Board, Indcution Coil |
| Duty Cycle | 24 Hours, 100% Non-stop |
| Product Name | Induction Hardening Machine |
|---|---|
| Application | Crankshaft Hardening |
| Power | 120KW |
| Core Components | Circuit Board, Indcution Coil |
| Duty Cycle | 24 Hours, 100% Non-stop |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Application | Bass Copper Steel Forging |
| Power | 100KW |
| Core Components | Circuit Board, Indcution Coil |
| Duty Cycle | 24 Hours, 100% Non-stop |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Hardening Machine |
| Power | 60KW |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Hardening Machine |
| Net Weight | 900kgs |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Steel, Iron, Aluminum, Bronze, And Other Precious Metals |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Control System | PLC, Touch Screen |
|---|---|
| Voltage | 380V |
| Heating Method | Induction Heating |
| Frequency | Medium Frequency |
| Size | Customized |
| Heating Speed | 100-1000℃/min |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Control System | PLC, Touch Screen |
| Temperature Range | 0-1000℃ |
| Voltage | 380V |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Induced Magnetic Field To Heating |
| Feeding System | Pulling Feeder Machine |
| Forging | Brass, Copper, Steel Bar Forging |
| Frequency | Medium Frequency 1-20khz |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Stee Or Iron |
| Key Point | Energy Saving |
| Voltage | 340V-430V |