| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Steel, Iron, Aluminum, Bronze, And Other Precious Metals |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Welding Machine |
| Fluctuating Frequency | 30-80KHZ |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Display Mode | Digital Touch Screen |
|---|---|
| Product Name | Induction Brazing Machine |
| Heating Mode | Induction Heating |
| Control Mode | IGBT System |
| Cooling System | Water Cooling |
| Voltage | 220V/380V/415V/440V/480V |
|---|---|
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Size | Customized |
| Weight | Customized |
| Frequency | Medium Frequency,High Frequency,Ultra High Frequency,HF |
| Heating Mode | Induction Heating |
|---|---|
| Max. Temperature | 1800℃ |
| Max. Melting Capacity | 1-1000kg/h |
| Melting Furnace | Crucible |
| Power Supply | 220V/380V/415V/440V/480V |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Induced Magnetic Field To Heating |
| Feeding System | Pulling Feeder Machine |
| Forging | Brass, Copper, Steel Bar Forging |
| Frequency | Medium Frequency 1-20khz |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Cooling Method | Water Cooling |
| Power | 15-60KW |
| Heating Material | All Kinds Of Metals |
| Induction Coil | Copper |
| Heating Mode | Induction Heating |
|---|---|
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Max. Melting Capacity | 1-1000kg/h |
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
| Display System | Touch Screen |
| Max. Melting Capacity | 1-1000kg/h |
|---|---|
| Heating Mode | Induction Heating |
| Display System | Touch Screen |
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Melting Furnace | Crucible |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Hardening Machine |
| Heating Materials | Steel Bar |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |