| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Gold, Platinum, Palladium, Sliver |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Hardening Machine |
| Heating Materials | Gears, Crankshafts, Camshafts, Spline Shafts, Bearings, Roll, Saw, Blade, Fittings, Slabs |
| Warranty | 1 Year |
| Technology Support | All Life |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Induced Magnetic Field To Heating |
| Feeding System | Pulling Feeder Machine |
| Forging | Brass, Copper, Steel Bar Forging |
| Frequency | Medium Frequency 1-20khz |
| Product Name | Induction Brazing Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Magnetic Induction Heating |
| Cooling System | Water Cooling |
| Power | 100KW |
| Application | Brazing Sliver, Aluminum, Alloy Or Copper |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Induced Magnetic Field To Heating |
| Feeding System | Pulling Feeder Machine |
| Forging | Brass, Copper, Steel Forging |
| Work Cycle | 24 Hours |
| Product Name | Induction Hardening Machine |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Power | 250KW |
| Core Components | Circuit Board, Indcution Coil |
| Duty Cycle | 24 Hours, 100% Non-stop |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Induced Magnetic Field To Heating |
| Feeding System | Pulling Feeder Machine |
| Forging | Brass, Copper, Steel Bar Forging |
| Work Cycle | 24 Hours |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Hardening Machine |
| Water Temperature Protection Point | 50℃ |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Product Name | Induction Quenching Machine |
|---|---|
| Frequency | 30-80khz |
| Output Power | 60KW |
| Max Input Current | 90A |
| Application | Quenching Gears And Axes |
| Product Name | Induction Annealing Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Power | 60KW |
| Core Components | Circuit Board, Induction Coil |
| Duty Cycle | 24 Hours Non-stop |