| Material | Carbon Steel, Alloy Steel, Stainless Steel |
|---|---|
| Power | 15-500KW |
| Heating Speed | 100-1000℃/min |
| Voltage | 380V |
| Temperature Range | 0-1000℃ |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Hardening Machine |
| Heating Materials | Steel Bar |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Welding Machine |
| Fluctuating Frequency | 30-80KHZ |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Product Name | Induction Annealing Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Power | 60KW |
| Core Components | Circuit Board, Induction Coil |
| Duty Cycle | 24 Hours Non-stop |
| Heating Mode | Induction Heating |
|---|---|
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Melting Furnace | Crucible |
| Control System | IGBT System |
| Max. Temperature | 1800℃ |
| Heating Material | All Kinds Of Metals |
|---|---|
| Power Range | 15-1000KW |
| Cooling System | Water Cooling |
| Operating Environment | Indoor |
| Fluctuating Frequency | 1-20KHZ |
| Heating Material | All Kinds Of Metals |
|---|---|
| Fluctuating Frequency | 1-20KHZ |
| Safety Protection | Yes |
| Temperature Control Accuracy | ±1℃ |
| Voltage | 220V-380V |
| Product Name | Ultra High Frequency Inductor |
|---|---|
| Control System | Digit Touch Screen IGBT |
| Frequency | Ultra High 50-200KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Ultra High Frequency Inductor |
|---|---|
| Control System | Digit Touch Screen IGBT |
| Frequency | 100KHZ-200KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Ultra High Frequency Inductor |
|---|---|
| Control System | Digit Touch Screen IGBT |
| Frequency | 50-250KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |