| Product Name | Induction Annealing Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Power | 100KW |
| Core Components | Circuit Board, Induction Coil |
| Duty Cycle | 24 Hours Non-stop |
| Product Name | Ultra High Frequency Inductor |
|---|---|
| Control System | Digit Touch Screen IGBT |
| Frequency | 50-200KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Induced Magnetic Field To Heating |
| Feeding System | Pulling Feeder Machine |
| Forging | Brass, Copper, Steel Bar Forging |
| Frequency | Medium Frequency 1-20khz |
| Power | 120KW |
|---|---|
| Control System | IGBT, Light Touch Screen |
| Cooling System | Water Cooling |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Induction Hardening, Forging |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | 50KG Steel Or Iron |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Heat Treatment Machine |
| Frequency | 1-10KHZ |
| Power | 100KW |
| Heating Principle | Magnetic Field Induction Heating |
| Product Name | Induction Quenching Machine |
|---|---|
| Frequency | 30-80khz |
| Output Power | 60KW |
| Max Input Current | 90A |
| Application | Quenching Gears And Axes |
| Cooling System | Water Cooling |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| HS CODE | 85144000 |
| Heating Material | Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Induction Brazing Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Magnetic Induction Heating |
| Cooling System | Water Cooling |
| Power | 100KW |
| Application | Brazing Sliver, Aluminum, Alloy Or Copper |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Heat Treatment Machine |
| Heating Materials | Gears, Bears, Rings |
| Warranty | 1 Year |
| Power | 80KW |