| Product Name | Medium Frequency Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Power | 250KW |
| Applications | Hardening, Forging, Annealing, Quenching, Melting |
| Voltage | 380V 3phase |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Feeding System | Pulling Feeder Machine |
| Forging | Brass, Copper, Steel Forging |
| Voltage | 380V 3phase |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Hand Held Length | 5 Meters |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Work Power | 240V-380V |
| Application | Aluminum Pipe Induction Brazing |
| Product Name | Medium Frequency Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Work Time | Continuous 24 Hours Per Day |
| Applications | Hardening, Forging, Annealing, Quenching, Melting |
| Power | 25KW |
| Usage | Heat Treatment Furnace, Melting Furnace, Quenching, Heating Steel Plate For Hot Forging, Heating Etc. |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Work Time | Continuous 24 Hours Per Day |
| Melting Material | Gold Silver Copper Aluminum Lead, Aluminium, Non-ferrous Metal, All Metal |
| Voltage | 380V 3phase |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Hand Held Length | 5 Meters |
| Frequency | High Frequency, 30-80KHZ |
| Work Power | 240V-380V |
| Application | Welding, Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Hardening Machine |
| Heating Materials | All Metals |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Product Name | High Frequency Induction Heater |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| HS CODE | 85144000 |
| Heating Material | Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Industiral Induction Heating Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V, 3phase |
| Duty Cylce | 24 Hours Non Stop |
| Warranty | 12 Months |
| Usage | Shrink Fitting, Hardening, Forging, Quenching, Annealing, Melting |
| Product Name | Induction Forging Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Induced Magnetic Field To Heating |
| Feeding System | Pulling Feeder Machine |
| Forging | Brass, Copper, Steel Bar Forging |
| Frequency | Medium Frequency 1-20khz |