| Product Name | High Frequency Induction Heater |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| HS CODE | 85144000 |
| Heating Material | Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Steel, Iron, Aluminum, Bronze, And Other Precious Metals |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Product Name | Industiral Induction Heating Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V, 3phase |
| Duty Cylce | 24 Hours Non Stop |
| Warranty | 12 Months |
| Usage | Shrink Fitting, Hardening, Forging, Quenching, Annealing, Melting |
| Handheld Length | More Than 5 Meters |
|---|---|
| Application | Metal Heating, Hot Forging, Hot Fitting, Smelting,Induction Quenching, Induction Hardening, Induction Annealing |
| Voltage | 220V-380V |
| Frequency | 30-80Khz |
| Induction Coil | Copper |
| Voltage | 220V-380V |
|---|---|
| Cooling Method | Water Cooling |
| Induction Coil | Copper |
| Power | 15-60KW |
| Heating Material | All Kinds Of Metals |
| Name | CNC, PLC Quenching Tool |
|---|---|
| Control System | IGBT System |
| Cooling System | Immersion, Hydrojet |
| Duty Cycle | 100% Full Load |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Heating Mode | Induction Heating |
|---|---|
| Control System | IGBT System |
| Display System | Touch Screen |
| Power Supply | 220V/380V/415V/440V/480V |
| Max. Melting Capacity | 1-1000kg/h |
| Product Name | Induction Brazing Machine |
|---|---|
| Heating Principle | Magnetic Induction Heating |
| Cooling System | Water Cooling |
| Power | 100KW |
| Application | Brazing Sliver, Aluminum, Alloy Or Copper |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Quenching Machine |
| Net Weight | 900kgs |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Product Name | Induction Quenching Machine |
|---|---|
| Frequency | 30-80khz |
| Output Power | 60KW |
| Max Input Current | 90A |
| Application | Quenching Gears And Axes |