| Power | 120KW |
|---|---|
| Control System | IGBT, Light Touch Screen |
| Frequency | 5-20KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Induction Annealing Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V 3phase |
| Power | 100KW |
| Core Components | Circuit Board, Induction Coil |
| Duty Cycle | 24 Hours Non-stop |
| Display System | Touch Screen |
|---|---|
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
| Control System | IGBT System |
| Melting Material | Iron/ Steel/ Copper/ Aluminum/ Stainless Steel |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
|---|---|
| Max. Temperature | 1800℃ |
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Power Supply | 220V/380V/415V/440V/480V |
| Control System | IGBT System |
| Operation Mode | Manual/Automatic |
|---|---|
| Material | Copper/Aluminum/Stainless Steel |
| Voltage Range | 220-480V |
| Power Range | 15-500KW |
| Power Supply | AC |
| Cooling System | Air/Water |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Power Range | 15-500KW |
| Display System | LCD, Touch Screen |
| Application | Welding/ Soldering/ Brazing/ Melting |
| Melting Furnace | Crucible |
|---|---|
| Display System | Touch Screen |
| Max. Temperature | 1800℃ |
| Melting Material | Iron/ Steel/ Copper/ Aluminum/ Stainless Steel |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Material | All Kinds Of Metals |
|---|---|
| Temperature Range | 0-1800℃ |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Temperature Control Accuracy | ±1℃ |
| Control Mode | IGBT System |
| Heating Mode | Induction Heating |
|---|---|
| Control System | IGBT System |
| Power Supply | 220V/380V/415V/440V/480V |
| Melting Material | Iron/ Steel/ Copper/ Aluminum/ Stainless Steel |
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Cooling Mode | Water Cooling |
|---|---|
| Melting Furnace | Crucible |
| Display System | Touch Screen |
| Max. Melting Capacity | 1-1000kg/h |
| Max. Temperature | 1800℃ |