| Product Name | Medium Frequency Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Work Time | Continuous 24 Hours Per Day |
| Applications | Hardening, Forging, Annealing, Quenching, Melting |
| Voltage | 380V 3phase |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Heat Treatment Machine |
| Heating Materials | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Technology Support | All Life |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Hand Held Length | 5 Meters |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Work Power | 240V-380V |
| Application | Aluminum Pipe Induction Brazing |
| Product Name | Medium Frequency Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Work Time | Continuous 24 Hours Per Day |
| Applications | Hardening, Forging, Annealing, Quenching, Melting |
| Power | 300KW |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Hand Held Length | 5 Meters |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Work Power | 240V-380V |
| Application | Aluminum Pipe Induction Brazing |
| Product Name | Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Duty Cycle | Continuous 24 Hours Per Day |
| Application | Annealing,forging, Quenching,melting,heat Treatment |
| Voltage | 380V 3phase |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Hand Held Length | 5 Meters |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Work Power | 240V-380V |
| Application | Aluminum Pipe Induction Brazing |
| Product Name | Induction Heating Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V, 3phase |
| Duty Cylce | 24 Hours Non Stop |
| Warranty | 12 Months |
| Usage | Shrink Fitting, Hardening, Forging, Quenching, Annealing, Melting |
| Product Name | Medium Frequency Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Work Time | Continuous 24 Hours Per Day |
| Applications | Hardening, Forging, Annealing, Quenching, Melting |
| Power | 250KW |
| Product Name | Protable Induction Heating Machine |
|---|---|
| Hand Held Length | 5 Meters |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Work Power | 240V-380V |
| Application | Aluminum Pipe Induction Brazing |