| Power | 60KW |
|---|---|
| Control System | IGBT System |
| Cooling System | Water Cooling 50℃ |
| Work Power | 340V-380V |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Power | 160KW |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Power | 250KW |
|---|---|
| Control System | DSP Control System |
| Cooling System | Water Cooling |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Melting Sliver, Gold, Copper And Other Metals. |
| Power | 250KW |
|---|---|
| Control System | IGBT System |
| Cooling System | Water Cooling 50℃ |
| Work Power | 340V-380V |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Melting Furnace | Crucible |
|---|---|
| Max. Temperature | 1800℃ |
| Protection System | Over-Current/ Over-Voltage/ Over-Temperature/ Short-Circuit |
| Heating Mode | Induction Heating |
| Safety System | Emergency Stop/Interlock/Ground Fault |
| Product Name | Induction Quenching Machine |
|---|---|
| Frequency | 30-80khz |
| Output Power | 60KW |
| Max Input Current | 90A |
| Application | Quenching Gears And Axes |
| Power | 100KW |
|---|---|
| Control System | IGBT |
| Frequency | Medium Frequency,10~50KHZ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Frequency | Medium Frequency,High Frequency,Ultra High Frequency,HF |
|---|---|
| Power | 15-500KW |
| Heating Method | Induction Heating |
| Cooling System | Water Cooling |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Medium Frequency Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Work Time | Continuous 24 Hours Per Day |
| Frequency | 1-10KHZ Medium Frequency |
| Power | 500KW |
| Product Name | Medium Frequency Induction Heating Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Work Time | Continuous 24 Hours Per Day |
| Applications | Hardening, Forging, Annealing, Quenching, Melting |
| Power | 40KW |