| Product Name | Induction Hardening Equipment |
|---|---|
| Heating Principle | Magnetic Induction Heating |
| Cooling System | Water Cooling |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Gear Hardening |
| Power | 300KW |
|---|---|
| Control System | IGBT, Light Touch Screen |
| Cooling System | Water Cooling 50℃ |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Induction Hardening, Forging |
| Product Name | Induction Forging Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V, 3phase |
| Duty Cylce | 24 Hours Non Stop |
| Warranty | 12 Months |
| Usage | Shrink Fitting, Hardening, Forging, Quenching, Annealing, Melting |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Heat Treatment Machine |
| Frequency | 5-20KHZ |
| Power | 120KW |
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | Industiral Induction Heating Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V, 3phase |
| Duty Cylce | 24 Hours Non Stop |
| Warranty | 12 Months |
| Usage | Shrink Fitting, Hardening, Forging, Quenching, Annealing, Melting |
| Product Name | Industiral Induction Heating Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V, 3phase |
| Duty Cylce | 24 Hours Non Stop |
| Warranty | 12 Months |
| Usage | Shrink Fitting, Hardening, Forging, Quenching, Annealing, Melting |
| Product Name | Two Stations Induction Quenching Equipment |
|---|---|
| Voltage | 380V, 3phase |
| Duty Cylce | 24 Hours Non Stop |
| Quenching Materials | Big Shafts, Disc Type, Pin Type, Gear Type |
| Usage | Hardening, Forging, Quenching, Annealing |
| Size | Customized |
|---|---|
| Custom | OEM ODM |
| Weight | Customized |
| Temperature Range | 0-1800℃ |
| Voltage | 220V/380V/415V/440V/480V |
| Weight | Customized |
|---|---|
| Temperature Range | 0-1800℃ |
| Custom | OEM ODM |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Warranty | 1 Year |
| Power | 60KW |
|---|---|
| Control System | IGBT System |
| Cooling System | Water Cooling 50℃ |
| Work Power | 340V-380V |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |