| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Heat Treatment Machine |
| Frequency | 1-10KHZ |
| Power | 100KW |
| Heating Principle | Magnetic Field Induction Heating |
| Product Name | High Frequency Induction Heater |
|---|---|
| Work Principle | Electromagnetic Induction Heating |
| Frequency | 30-80KHZ |
| Heating Material | All Metals |
| Application | Hardening, Quenching, Annealing, Shrink Fit, Melting |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Stee Or Iron |
| Key Point | Energy Saving |
| Voltage | 340V-430V |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Hardening Machine |
| Heating Materials | Stianless Steel |
| Warranty | 12months |
| Technology Support | All Life |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Heat Treatment Machine |
| Frequency | Ultra High 80-200KHZ |
| Warranty | 1 Year |
| Power | 40KW |
| Features | Energy Saving, Safer, More Efficient, Environmentally, |
|---|---|
| Product Name | Induction Heat Treatment Machine |
| Frequency | 1-10KHZ |
| Power | 60KW |
| Heating Principle | Magnetic Field Induction Heating |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Steel, Iron, Aluminum, Bronze, And Other Precious Metals |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Power | 120KW |
|---|---|
| Control System | IGBT, Light Touch Screen |
| Cooling System | Water Cooling |
| Work Power | 380V 3phase |
| Application | Induction Hardening, Forging |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Steel, Iron, Aluminum, Bronze, And Other Precious Metals |
| Key Point | Energy Saving,HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |
| Product Name | Induction Melting Machine |
|---|---|
| Control Method | Full Digital Precision Control |
| Melting Materail | Steel, Iron, Aluminum, Bronze, And Other Precious Metals |
| Key Point | Energy Saving , HIgher Output |
| Voltage | 340V-430V |